filiżanki do picia kawy

Zalety picia espresso…

Przez wiele osób kawa espresso jest niedoceniana. Zwłaszcza z powodu jej mocnego i nieco gorzkiego smaku. Niemniej picie tej kawy ma wiele zalet. Nie od dziś wiadomo, że zdrowe niekoniecznie musi oznaczać smaczne.

Jakie korzyści może czerpać umysł z kawy espresso?

Badania jednoznacznie wykazały, że espresso doskonale wpływa na pamięć długotrwałą. Ciekawostką jest fakt, że zasada ta dotyczy dwóch kaw dziennie. Najlepszym czasem dla espresso jest więc poranek, kiedy potrzebne jest maksymalne pobudzenie i oczywiście popołudnie, kiedy już jesteśmy zmęczeni pracą i potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii. Wystarczą więc dwie filiżanki espresso dziennie, by czuć się komfortowo i móc pracować na pełnych obrotach. Czy zasada ta sprawdza się przy większej liczbie espresso? Tego jeszcze nie wiadomo…

Espresso warto pić również ze względu na poprawę koncentracji. Udowodniono, że niewielka ilość tego mocnego napoju doskonale wpływa na wydajność naszego umysłu. Trzeba jednak przyznać, że picie dużej ilości kawy nie sprawdzi się (zwłaszcza z rana). Co prawda pomaga ona w wytwarzaniu dopaminy wewnątrz mózgu człowieka, ale nie ukrywajmy – jej nadmiar szybko doprowadza do roztrzęsienia. Pamiętajmy, że nie bez powodu filiżanki do espresso są takie małe.

Korzyści dla ciała

Espresso ma też ogromne znaczenie dla ludzkiego ciała. Jedną z zalet picia tego czarnego jak smoła naparu jest… odchudzanie. Tak – espresso jest jedną z najmniej kalorycznych kaw. Na 10 gram kawy przypada zaledwie jedna kaloria. Jest to bardzo mało, biorąc pod uwagę inne napoje kawowe (np latte). Warto jednak pamiętać o tym, że wspomniana kaloria to wartość energetyczna samego espresso. Jeśli dodamy do niego śmietankę i cukier, będzie ona o wiele większa.

Mocna kawa zmniejsza też ryzyko wystąpienia cukrzycy. Ostatnie badania (przeprowadzane przez 4 lata) dowiodły, że ryzyko to jest nawet o 11 procent mniejsze, aniżeli u osób, które jej nie piją. Wystarczy, że w ciągu dnia wypijemy dwie małe filiżanki kawy, by móc cieszyć się mniejszym ryzykiem wystąpienia tej strasznej choroby. Oczywiście pamiętajmy o tym, by nasza kawa nie była przesłodzona… Wtedy efekt takiej „kuracji” może być odwrotny do oczekiwanego.

Pijąc mocną kawę dla zdrowia pamiętajmy, że filiżanki do kawy espresso mają swoją określoną pojemność. W jednej z nich nie powinno znajdować się więcej niż 50 ml tego czarnego naparu. Dlatego podane wyżej ilości warto przeanalizować pod tym kątem. Wypicie np jednego espresso duopio jest równoważne dwóm tradycyjnym porcjom tej kawy.

Więcej inspiracji: https://swiezopalona.pl/kategoria/38/filizanki-do-kawy-herbaty

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *