idealna kafeterka do parzenia kawy

Kafeterka tłokowa czy ciśnieniowa – którą wybrać?

Akcesoria do parzenia kawy zwykle nie posiadają zaawansowanej konstrukcji. Niemniej różnią się pomiędzy sobą jeśli chodzi o sposób funkcjonowania i zasadę działania. Tak jest na przykład w przypadku kafeterek, które dzielimy na tłokowe i ciśnieniowe. Czym one się różnią pomiędzy sobą i na co możemy liczyć, wybierając określony ich rodzaj?

Kawiarka tłokowa

wysokiej jakości kawiarka elektryczna
kawiarka elektryczna GAT Splendida

Kafeterka tłokowa jest urządzeniem tanim i praktycznym. Można ją stosować zarówno do zaparzania kawy jak i herbaty. Jej zaletą jest brak konieczności stawiania na na kuchence i podłączania do prądu. Dlatego też z biegiem czasu przygotowany w nich napar stygnie.

Jak sama nazwa wskazuje, kafeterka tłokowa opiera swoją zasadę działania na tłoku. Za jego pomocą oddziela się większość fusów od naparu. Oznacza to jednocześnie, że przygotowany napar nie jest do końca czysty. Z drugiej strony metoda ta pozwala na zaprzestanie procesu zaparzania w momencie dogodnym dla użytkownika.

Zasada przygotowania kawy w kawiarce tłokowej jest bardzo prosta. Wystarczy, że znajdująca się w niej kawa zostanie zalana wrzątkiem. Zarówno kawa jak i fusy znajdują się w tym samym pojemniku.

Kawiarka francuska (tłokowa) przygotowuje bardzo mocną kawę. Jest to efekt stosunkowo długiego czasu zaparzania. Ten sposób przygotowania czarnego naparu bardzo przypomina metodę przygotowania tak zwanej plujki, czyli kawy zalewanej bezpośrednio wrzątkiem.

Kafeterka ciśnieniowa

Kawiarka ciśnieniowa to urządzenie już bardziej zaawansowane technicznie a przez to droższe. Nie jest to produkt uniwersalny – przeznaczona jest wyłącznie do zaparzania kawy (herbaty już nie).

Nakłada się ją na kuchenki, bądź też opcjonalnie podłącza do prądu. Dzięki temu rozwiązaniu napar znajdujący się wewnątrz kafeterki z biegiem czasu nie stygnie, lecz jego temperatura wciąż jest stała.

Jak sama nazwa wskazuje, kafeterka ciśnieniowa działa ciśnieniowo. W praktyce przedkłada się to na dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się kawa a w drugim przygotowany napar.

W związku z tym, że napar nie jest bezpośrednio połączony z fusami, w kawiarce ciśnieniowej nie istnieje problem zabrudzonego fusami naparu.

Zasada działania kawiarki ciśnieniowej jest podobna co w przypadku klasycznego ekspresu do kawy. Dlatego oferuje ona znacznie wyższą jakość naparu, niż ma to miejsce w przypadku zaparzacza (kawiarki tłokowej). Dlatego jest ona przeznaczona głównie dla prawdziwych smakoszów kawy, doceniających jej smak i aromat.

Podsumowując, kafeterka tłokowa jest urządzeniem przeznaczonym głównie dla osób ceniących mocną, aczkolwiek tradycyjnie przyrządzaną kawę. Kawiarka ciśnieniowa oferuje możliwość przygotowania kawy delikatniejszej o bardziej zróżnicowanym smaku.

Wię

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *