kawa robusta

Co warto wiedzieć o robuście?

Najpopularniejszym gatunkiem kawy zdaje się być arabica. Niemniej jednak, coraz wyżej ceniona jest również robusta, której właściwości zaczęli doceniać ludzie na całym świecie. Co warto wiedzieć o tej kawie?

Robusta – kawa dostępna na całym świecie

kawa robusta z afryki
kawa robusta z afryki

Pierwsze krzewy robusty rosły w Afryce, a konkretnie w Kongo. Dzisiaj jednak, w Afryce kawa ta straciła już nieco na popularności. Zyskała natomiast największe uznanie w Azji. Najwięksi producenci tego gatunku kawy to kraje leżące w południowej i południowo-wschodniej Azji. Warto tu wymienić chociażby Wietnam i Indie, które należą do największych na świecie producentów tej kawy.

Ażeby bujnie rosnąć i dojrzewać, krzewy omawianego gatunku kawy potrzebują wysokiej temperatury. Uważa się, że powinna ona przekraczać 24 stopnie. Stąd też, nie wszędzie możliwa jest uprawa robusty. Dodatkowo, uprawy muszą również znajdować się w regionach, w których występują znaczne opady deszczu. Najczęściej, uprawy zlokalizowane są na wzgórzach, które nie powinny jednak być zbyt wysokie.

Jaka jest robusta?

Kawa robusta, którą można kupić online jest przede wszystkim bardzo mocna. Jest ona nieporównywalnie wręcz mocniejsza niż arabica. Wszystko oczywiście przez zdecydowanie większą zawartość kofeiny. Moc kawy ma również wpływ na jej smak. Robusta cechuje się wyrazistością smaku.

Najpopularniejszym zastosowaniem tego gatunku kawy jest espresso. Wynika to z wyrazistego smaku, ale przede wszystkim ze wspomnianej już znacznej ilości kofeiny, jaka jest zawarta w robuście. Niemniej jednak, popularne są również mieszanki gatunków kaw. Bardzo często miesza się gatunki przy produkcji kaw rozpuszczalnych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *